توضیحات واردکننده نهاده‌های دامی درباره نهاده‌های وارداتی
پس از انتشار صحبت های امروز رئیس قوه قضائیه در طرح موضوع تخلفات یک شرکت خصوصی در واردات و توزیع نهاده دامی، شرکت مذکور (آریو تجارت) در این باره اطلاعیه ای ارائه کرد
 
بررسی تخلفات احتمالی در واردات نهاده‌های دامی
رئیس جمهور به معاون اول و وزیر اطلاعات ماموریت داد تا به سرعت موضوع تخلف احتمالی در واردات نهاده‌های دامی را بررسی و نتیجه آن را گزارش کنند.
 
تکنولوژی جدید کپسولاسیون دوگانه تضمینی برای عملکرد جوجه های گوشتی
با توجه به رشد جمعیت جهان، و متعاقباً رشد تقاضا برای پروتئین حیوانی تحقیقات همه جانبه برای توسعۀ تولیدات موادغذایی نیز اهمیت بسیار یافته است.
 
این صنعت گرسنه، زاد و ولد نمی کند!
در سال های گذشته نوسانات بازار گوشت صنعت دامپروری را با چالش های متعددی مواجه کرده بود، به طوری که دامداران به علت کمبود نهاده، گرانی علوفه، به صرفه نبودن تولید، قیمت پایین گوشت و شیر و ... دست به کشتار دام های مولد زدند تا بتوانند بخشی از هزینه‌های تولید و پرورش دام را تامین کنند.
 
جمعیت دام رو به کاهش است
فعال حوزه دامداری خراسان شمالی از دولت خواست تا مشوق‌های تولید را به خود دامدار ارائه دهد و گفت: اکنون صرفا دلال‌ها سود کلان می‌برند و دامداران در ضرر هستند.
 
رونق صنعت دام، طیور و آبزیان در دنیا با کمک ۵ فناوری
فناوری یکی از پایه‌های اصلی توسعه کشور‌ها است و نفوذ آن به صنایع مختلف، زمینه توسعه یافتگی آن‌ها را فراهم کرده است.
 
کمیسیون کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در نامه ای به سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد و اعلام کرد که نمی توان به دلیل تنظیم بازار از صادرات دام جلوگیری کرد.
 
تیرماه ، آغاز طرح آمارگیری از گاوداری های صنعتی
در این طرح اطلاعاتی از قبیل ظرفیت، وضع و نوع فعالیت، تعداد گاو و گوساله در روز آمارگیری، مقدار و ارزش تولیدات و همچنین تعداد شاغلان گاوداری جمع‌آوری شده و در سطح استان و کشور استخراج خواهد شد.
 
کاهش ۳۳ درصد ی واردات نهاده‌های دامی
تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱، یک میلیون و ۵۷۸ هزار و ۶۲۸ تن نهاده دامی (ذرت، جو و کنجاله سویا) وارد کشور شده است.
 
ورشکستگی پرورش‌دهندگان دام سبک
مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: قیمت غلات به عنوان خوراک اصلی دام روند افزایشی به خود گرفتند و بالاتر از نرخ تورم (نقطه به نقطه و سالانه) بودند این در حالیست که افزایش قیمت دام سبک حتی به نرخ شاخص هم نرسید از این رو بسیاری از دامداران سبک ورشکسته شدند و دام‌های مولد را روانه کشتارگاه‌ها کردند.
 
ساماندهی و ثبات در بازار مرغ و تخم‌مرغ تا دو ماه آینده
پرویز اوسطی گفت: طبق گزارش وزیر جهاد کشاورزی اکنون بر اساس اطلاعات موجود در سامانه بازارگاه در حوزه تامین نهاده های دامی مشکلی وجود ندارد.
 
تولیدکنندگان رغبتی برای جوجه‌ریزی ندارند
رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: در ماه 130 میلیون جوجه تولید و وارد سالن‌های تولیدی می‌شود و در سال حدود 2 میلیون و 300 هزار تن مرغ گوشتی تولید می‌شود اما روزانه حجم تولید کمتر می‌شود.
 
مسئولان نگران آینده تولید شیر و گوشت کشور باشند
رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران، با ابراز نگرانی از آینده تولید شیر و گوشت در کشور با تداوم مشکلات دامداران در تامین نهاده های خوراک دام، گفت: به دلیل نبود نقدینگی، دامداران امکان خرید سهمیه دولتی نهاده های دامی خود از سامانه بازارگاه را ندارند و در عمل نیز پرداخت تسهیلات برای خرید نهاده ها از این سامانه محقق نشده است.
 
کاهش حدود ۱میلیون قطعه جوجه ریزی در خردادماه
جوکارمدیرعامل اتحادیه مرغ داران استان یزد گفت: جوجه‌ریزی طی خرداد ماه جاری در واحدهای پرورش مرغ این استان نسبت به مدت ماه قبل حدود یک میلیون کاهش دارد.
 
ژنتیک
گفتگویی دوستانه داشتم با مهندس داود صانعی دامدار مدیرعامل گروه مبارک اندیش با عنوان تحلیلی بر جایگاه علم ژنتیک و اصلاح نژاد در صنعت دام و طیور در ایران
 
قیمت مرغ واقعی نشود تولیدکنندگان از چرخه تولید خارج می شوند
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور با اشاره به اینکه مازاد تولید مرغ اجازه نمی‌دهد قیمت مرغ در بازار به قیمت تمام شده آن برسد، گفت: اگر قیمت مرغ واقعی نشود بسیاری از تولیدکنندگان از چرخه تولید خارج خواهند شد.
 
پاییز خیلی دیر است، بیاییم جوجه ها را همین الان بشماریم
انعکاس تصاویر امحا جوجه‌ها و واکنش احساسی مردم و برخورد غیر کارشناسی برخی مسوولین، بهانه‌ای شد تا برای شفافیت موضوع، دلنوشته ای تقدیم شود. در ابتدا بد نیست به سلسله اتفاقات مرتبط با این موضوع نگاهی اجمالی بیندازیم.
 
هشداری جدی برای آینده امنیت غدایی
اگرچه در دوره های مختلف تاریخ بخش قابل توجهی از جمعیت جهان با گرسنگی روبرو بوده اند ولی در بسیاری از این موارد علت اصلی این گرسنگی، کمبود غذا در جهان نبود بلکه گرسنگان جهان که اکثرا از کشورهای فقیر بوده اند علیرغم وجود غذای کافی در سایر نقاط جهان توانایی خرید آن را نداشتند. در گذشته اگر کشوری پول کافی داشت نگرانی چندانی از بابت خرید اقلام غذایی وجود نداشت. ولی اکنون جهان در حال وارد شدن به مرحله ای است که با کمبود مواد غذایی مواجه خواهد شد و حتی در صورت توانایی مالی برای خرید، نیاز به قدرت چانه زنی کافی نیز هست و صادرکنندگان محصولات عمده کشاورزی همراه با داشتن قدرت در تعیین قیمت، قدرت انتخاب خریدار را نیز دارند.
 
معدوم سازی جوجه ها به روش توزیع در روستاها
اگر قرار است تمام آن چیزی که به عنوان علم پرورش و تولید در دهه های مختلف در نظر گرفته نشود و همگی به یکباره به تولید روستایی منتهی شود تمام جوجه های تولیدی معدوم خواهند شد
 
آزادسازی صادرات دام درخواست دامداران
رییس شورای تامین دام با بیان اینکه افزایش قیمت جو و... ملاکی برای تعیین میزان افزایش قیمت گوشت نیست، گفت: گوشت قرمز تابع عرضه و تقاضا است و در پی اصلاح نظام یارانه ای و افزایش قیمت همه کالاها با اندکی رشد روبرو خواهد شد.
 
یکپارچه سازی زنجیره تولید
افزایش تولید قرارداد محور ویکپارچه سازی زنجیره تامین یکی از مهمترین تغییرات در کشاورزی مدرن است.
 
مرغداران نگران نباشند و جوجه ریزی انجام شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: شرکت پشتیبانی امور دام به نمایندگی از دولت مرغ مازاد تولید مرغداران را به قیمت مصوب خریداری خواهد کرد و جای هیچ گونه نگرانی برای جوجه ریزی و مازاد تولید وجود ندارد.
 
مرغداران گله‌ های مرغ ‌های تخمگذار را راهی کشتارگاه می کنند
نایب رییس هیات مدیره اتحادیه مرغداران میهن برنامه‌های حمایتی از مرغداران تخمگذار را بی نتیجه دانست و گفت: مرغداران مرغ تخمگذار به اتحادیه اعلام کرده‌اند، زیانشان ادامه داشته باشد گله‌های خود را راهی کشتارگاه‌ها می‌کنند.
 
تمام جوجه‌های یک‌روزه مازاد خریداری می‌شود
سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ورود شرکت پشتیبانی امور دام برای جمع‌آوری مازاد جوجه‌های یک‌روزه گفت: درصورتی که مازاد جوجه یک‌روزه وجود داشته باشد این مجموعه‌ها خریداری می‌کنند و به روستاییان تحویل می‌دهند.
 
تسریع در تامین نقدینگی تولیدکنندگان
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران با اشاره به تسریع در تامین نقدینگی تولیدکنندگان گفت: تا به امروز از ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که قرار بود به دامداری‌ها و مرغداری‌ها داده شود ۱۱۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.
 
دولت خرید مرغ مازاد مرغداران را تضمین کرده است
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: اتحادیه‌های مرغداران اعلام کرده‌اند که درصورت آزادسازی نرخ ارز قیمت گوشت مرغ باید حدود ۶۰ هزار تومان تعیین شود، دولت برای اطمینان به مرغداران خرید محصول نهایی آنها را تضمین کرده است.
 
نگرانی از حذف مرغداری های خرد با اجرای طرح خرید قراردادی مرغ
رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با تاکید بر اینکه خرید قراردادی مرغ طرح تازه ای نیست و پیش از این نیز اجرا شده است، افزود: این طرح نتایج مثبتی برای صنعت مرغداری نداشته است چرا که منحصر به زنجیره های بزرگ تولید مرغ بوده ‌و تولید کنندگان خرد را شامل نمی شده است. نگرانی ما از این است که اجرای گسترده این طرح به مرور تولیدکنندگان خرد را حذف کند .
 
تأمین نهاده‌ها برای واحدهای دامی مدیریت شود
استاندار قزوین با بیان اینکه تأمین نهاده برای مصرف کننده باید درست مدیریت شود گفت: تعاملات مستقیم و زنجیره‌ای بین واحدهای تولیدی که در یک زمینه فعالیت می‌کنند، باید افزایش یابد.
 

بیشتر

Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com