زنبورها قادر به یادآوری چهرۀ افراد هستند

زنبورها قادر به یادآوری چهرۀ افراد هستند
به گزارش خبر گزاری ITPNews:
بیشتر افراد زنبورها را به دو خصلت می شناسند : عسل و نیش ! اما زنبورها بسیار پیچیده تر از این هستند. به عنوان مثال، زنبورهای عسل در کلونی های بسیار منظم اجتماعی زندگی می کنند که هر زنبور نقش خاص خود را دارد. در واقع بیش از 20 هزار گونه زنبور در جهان وجود دارد.
زنبورها با گرده افشانی خود به بقای گیاهان و درخت ها کمک شایانی می کنند؛ در واقع می توان گفت یک سوم مواد غذایی مورد نیاز انسان توسط آنها تأمین می گردد.
با اینحال، جمعیت زنبورها در جهان عمدتاً به دلیل تغییرات آب و هوایی رو به کاهش است.
انتشار گازهای کربن منجر به افزایش دما می گردد و به دنبال آن با رشد و افزایش موجودات انگلی و مزاحم که در آب و هوای گرم تر به وجود می آیند، و متعاقباً مصرف بیشتر حشره کش ها و آفت کش ها، محیط زیست رفته رفته از بین می رود. تمامی این عوامل بر روی زنبورها تأثیرگذار خواهد بود ؛ یا منجر به نابودی کلونی زنبورها می شود و یا با تغییر جهت باد کارایی زنبورها را ضعیف می سازد.
در اینجا ما به ذکر چند ویژگی جالب این حشرات می پردازیم که شاید اکثر شما از آن بی خبر بوده اید.

زنبورهای عسل با طرق جالبی از کندوی خود دفاع می کنند
زنبورها نیز همانند سایر حشرات خونسرد هستند و این بدین معناست که دمای بدنشان همانند دمای محیط است. اما درون کندو یعنی جایی که لاروهای زنبور در حال رشد هستند دما را 33 درجه ثابت نگه می دارند. آنها با استفاده از بال هایشان همانند پنکه هوای گرم را از داخل کندو خارج می کنند و با جنب و جوش و تحرک عضلات پرواز خود برای گرم کردن آن استفاده می کنند.
همچنین دانشمندان در گونۀ زنبورهای عسل ژاپنی مشاهده کرده اند که در دفاع از کندوی خود در برابر زنبورهای سرخ غول پیکر (که به زنبورهای قاتل هم معروف هستند) با تجمع یک توپ بزرگ می سازند تا از ورود آنها ممانعت به عمل آورند.

زنبورها به رشد و نمو گیاهان کمک می کنند
به دلیل خاصیت گرده افشانی زنبورها آنها به حفظ تنوع گیاهی بسیار کمک می کنند.
در بررسی ها مشاهده شد مزارعی که از وجود زنبورها برای گرده افشانی محصولاتی نظیر اووکادو، بلوبری و خیار استفاده کردند، در مقایسه با مزارعی که در آن از این حشرات مفید به منظور گرده افشانی استفاده نمی شد بازدهی محصولات به طرز قابل توجهی بالا بود.
اما با تغییرات جوی، بسیاری از گونه های جانوری مجبور به مهاجرت به مناطقی می شوند که با آن سازگارتر هستند. اما دانشمندان بر این باورند که زنبورها همانند سایر گروههای جانوری به تغییرات جوی عادت نمی کنند و این منجر به کاهش جمعیت آنها می گردد.

گروه صنعتی اسکندری

زنبورهایی وجود دارد که عمر واژگونه می کنند و این واقعیت دارد!  
برخی زنبورهای عسل از توانایی خارق العادۀ زندگی واژگونه برخوردار هستند. هنگامی که زنبورهای کارگر جوان کم باشند، زنبورهای پیرتر می توانند به خودِ جوان تر و پر انرژی ترشان بازگردند و از عهدۀ کار برآیند. این پدیدۀ عجیب و باورنکردنی در حال حاضر توسط دانشمندان تحت بررسی است تا بهتر بتوانند به مکانیسم زیرساختاری موجود پی ببرند بلکه آن را برای "زوال عقلی ناشی از کهولت سن" در انسان نیز استفاده کنند.

الگویی مشابه با قاتلین زنجیره ای
کارشناسان جرم شناسی از نوعی استدلال آماری با عنوان مشخصات جغرافیایی برای جرم هایی که به طور مکرر اتفاق می افتند، استفاده می کنند. بدین صورت که در مجموع، تبهکاران این نوع جرم و جنایات را آنقدر نزدیک به محل سکونتشان مرتکب نمی شوند که سریع شناسایی شوند؛ اما در عین حال برای راحتی خود آنقدرها هم دور از خانه مرتکب این جرایم نمی گردند. ظاهراً الگوی آذوقه یابی زنبورها نیز به همین صورت است!
به این صورت که آنها گل های نزدیک به کندو را به منظور دوری گزیدن از هر گونه جانور مزاحم و انگل ها رها می کنند و از منابع دورتر از کندوهایشان استفاده می کنند. در واقع دانشمندان در سال 2008 میلادی این تکنیک را در زنبورها کشف کردند.

رعایت مرتبه و مقام در میان زنبورهای درون کندو
3 گونه زنبور عسل در یک کندو وجود دارد: ملکه، زنبورهای کارگر، و زنبورهای نر. تنها یک ملکه وجود دارد که معمولاً درشت ترین زنبور در کندو است و طولانی تر از سایر زنبورها زنده می ماند. زنبورهای کارگر همگی ماده هستند و همان زنبورهایی هستند که نیش دارند. هنگامی که زنبور عسل نیش می زند می میرد اما بوی شیرین موز مانندی از خود متصاعد می کند تا سایر زنبورهای کارگر را از خطر آگاه سازد.
در حالی که زنبورهای کارگر از نظر ژنتیکی با زنبور ملکه یکسان هستند اما تنها ملکه می تواند تخم گذاری داشته باشد. در حقیقت، ملکۀ زنبورها روزانه 1000 تخم می گذارد. عمل جفت گیری توسط هر یک از زنبورهای نر با ملکه صورت می گیرد و پس از جفتگیری زنبور نر می میرد.

زنبورها قادر به یادآوری چهرۀ افراد هستند
شاید سایز مغز زنبورها به اندازۀ دانۀ خشخاش هم نباشد اما آنها قادرند در تعاملات متعدد با انسان ها، چهرۀ افراد را از یکدیگر تشخیص دهند.
در مطالعه ای، محققین دو عکس از چهرۀ انسان را با آب شکر آغشته کردند و در آخر مشاهده کردند که زنبورها قادر به تشخیص و یادآوری عکسی که به محلول شیرین آغشته بوده را داشتند – حتی هنگامی که محلول شیرین به عکس نزده بودند.
این خصیصه نه تنها به این موجودات اجتماعی در شناسایی یکدیگر کمک می کند بلکه به آنها در شناسایی و بازگشت به گل هایی که گردۀ بیشتری تولید می کنند نیز کمک می کند.

برای نجات زنبورها هنوز هم دیر نشده پس شما هم کاری کنید!
جالب است بدانید به اعتقاد یکی از کارشناسان، زنبورها در شهرها می توانند هم زندگی طولانی تر و هم تولید عسل بالاتری داشته باشند. اگر حیاط یا تراس و یا محوطۀ کوچکی دارید می توانید شروع کنید و در آنجا گل بکارید اما مراقب باشید از حشره کش ها استفاده نکنید. حتی اگر زندگی آپارتمانی دارید می توانید از پشت بام استفاده کنید و باغچۀ کوچکی درست کنید. بدین ترتیب شما به حفظ جمعیت زنبورها کمک کرده اید که نتیجۀ شیرینی چون عسل دارد!ُ

 
نظرات شما
 •  

  kamran گفت : ۰۰/۰۶/۱۹

  باسلام خیلی مفید بوده ومتشکر از زحمات و الطاف شما .

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2023 ITPNews.com