لزوم بازگشت به تولید واحدهای راکد طیور در آذربایجان‌غربی
کرامتی گفت: باید تلاش کنیم واحدهای راکد حوزه طیور به چرخه تولید بازگردند و از واحدهای دارای مشکل نیز حمایت کنیم تا بتوانند با حداکثر ظرفیت فعالیت کنند.
 
مرغداران خواستارکنترل نرخ مولفه‌های تولید شدند/ آمار ساختگی، واقعیت را تغییر نمی‌دهد!
کانون سراسری مرغداران گوشتی خواستار کنترل قیمت مولفه های تولید مرغ شد و تاکید کرد: اعلام آمار ساختگی و ادعاهای غیر واقعی در خوب نشان دادن شرایط و عملکرد دولت، واقعیت را تغییر نمی دهد.
 
ترخیص قطره چکانی نهاده‌های دامی
یس هیات مدیره انجمن خوراک دام با اشاره به اینکه به دنبال افزایش نرخ مصوب نهاده های دامی، افزایش قیمت محصولات پروتئینی امری بدیهی است، گفت: تخصیص ارز به نهاده های دامی قطره چکانی است.
 
دلایل نابسامانی‌ بازار جوجه یکروزه تخمگذار
رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به افزایش قیمت مولفه های تولید تخم مرغ، از قیمت‌گذاری دستوری و بی توجهی مسئولان به تولید در زمان کاهش قیمت محصول انتقاد کرد.
 
فعالیت 640 کارخانه خوراک دام با یک چهارم ظرفیت
عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان اینکه سیاست‌های اشتباه دولت تولید‌کنندگان را به خاک سیاه نشانده است، گفت: 640 کارخانه خوراک دام به دلیل اینکه وزارت جهاد نهاده به آنها نمی‌دهد با 25 درصد ظرفیت کار می‌کنند.
 
پشتیبانی امور دام به بهانه ذخایر استراتژیک، واردکننده مرغ شده است
اسداله نژاد گفت: پشتیبانی امور دام برای تامین ذخایر استراتژیک، مرغ وارد می کند درحالیکه پتانسیل تولید مرغ در کشور بالاست.
 
برای یک تا ۲ ماه آینده در تامین‌ نهاده های دامی مشکلی نخواهیم داشت
حسن عباسی معروفان سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد بازرگانی جهاد کشاورزی، درباره آخرین جزئیات تخصیص ارز نهاده‌های دامی اظهار کرد: برای نهاده دامی که تا تاریخ ۱۹ اسفند به بانک مرکزی ارسال شده، در هفته گذشته حدود ۱۲۰ میلیارد دلار تخصیص ارز شده است.
 
از میزان تاثیر تحریم بر کمبود مرغ تا معدوم‌سازی جوجه‌های یک روزه
بازار مرغ را می توان به عنوان یکی از نشانه های سومدیریت در دولت تدبیر و امید محسوب کرد؛ چرا که با وجود اینکه بسیاری از شهرهای کشور مرکز تولید و پرورش مرغ گوشتی هستند این میزان بحران آفرینی در تأمین گوشت مرغ مورد نیاز مردم سابقه نداشته است!
 
اهمیت خودکفایی در نهاده‌های دامی با افزایش شدید قیمت‌ها در جهان
افزایش شدید قیمت نهاده‌های دامی‌در بازارهای جهانی اهمیت پیگیری جدی برای خودکفایی کشور در تولید این نهاده‌ها و یا کاهش وابستگی به آن را بیش از پیش جلوه‌گر می‌سازد.
 
چهار پیشنهاد برای مدیریت بازار گوشت قرمز
مدیرعامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران کشور گفت: با توجه به مشکلات خشکسالی و فروش دام مولد توسط دامداران در سطح کشور این اتحادیه طرحی ۴ گانه را برای مدیریت بازار گوشت قرمز کشور و در حمایت از دامداران با ارسال نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی ارایه نمود.
 
نقش اصناف در توزیع مرغ پررنگ‌تر می‌شود
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی گفت: مدل تولید قراردادی نیمچه گوشتی و زنجیره عرضه گوشت مرغ طراحی شده که با نهایی شدن آن نقش عوامل بازار، تشکل‌ها و اصناف بیشتر می‌شود و مسئولیت تنظیم بازار مرغ در اختیار آنها قرار می‌گیرد.
 
بحران جدی در بازار جوجه یک روزه
هنوز مدت زیادی از آرامش بازار مرغ نگذشته که قیمت جوجه یکروزه دچار التهاب شده است و در صورت ادامه این روند بازار مرغ هم با تنش مواجه خواهد شد.
 
پیش‌بینی افزایش قیمت مرغ
نائب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی کشور کاهش تولید، دلالی و قاچاق را دلایل کمبود و گرانی جوجه می‌داند که می‌تواند تولید مرغ را تحت تاثیر قرار داده و آن را کاهش دهد.
 
پشت پرده کمبود و افزایش قیمت نهاده های دامی چیست؟
آذربایجان غربی نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید جلوی رانت شرکت های وارد کننده نهاده های دامی را بگیرد.
 
رسوب ۳ میلیون تن انواع نهاده‌های دامی در بنادر کشور
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان با بیان اینکه دولت در حوزه نهاده‌های دامی همان راهی را می‌رود که پارسال رفت، گفت: بیش از ۳ میلیون تن انواع نهاده‌های دامی در بنادر موجود است که ارز آن تأمین نشده است.
 
مشکل نهاده‌ها و گرانی مرغ ربطی به تحریم ندارد
دبیر کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران گفت: رد پای تحریم‌ها در مشکل نهاده‌های دامی و افزایش قیمت مرغ خیلی پررنگ نبوده و بیشتر از همه، سوءمدیریت تاثیرگذار بوده است.
 
فروش تخم مرغ کمتر از قیمت مصوب سال قبل/فیلم
اهم موضوعات مطرح شده در مصاحبه با آقای مهندس صدرا علی اکبرخانی - مدیرعامل اتحادیه مرغداران تخمگذار میهن - را در زیر مطالعه بفرمایید همچنین مشروح مصاحبه با مباحث کاملتر را می توانید در فیلم مشاهده نمایید:
 
تعامل دستگاه قضا با بخش خصوصی امری ستودنی و اقدامی مؤثر در افزایش تولید است
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور گفت: سفرهای استانی آیت الله رئیسی و بازدید از مراکز تولیدی در راستای تعامل مناسب با بخش خصوصی امری ستودنی است که می‌تواند تأثیر مثبتی بر عملکرد فعالان اقتصادی و مردم برای افزایش تولید و کار داشته باشند.
 
جای خالی روز ملی پروتئین در تقویم ایران
پروتئین از نیازهای اساسی بدن ماست و به همین جهت هم پروتئین را یک درشت مغذی می دانند.
 
خرید حمایتی تخم مرغ برای جلوگیری از افت تولید ضروری است
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی گفت: خرید حمایتی تخم ‌مرغ، بهترین راه ترغیب و دلگرم کردن مرغداران به تولید و پیشگیری از آثار منفی کاهش تولید است.
 
پیش بینی افزایش قیمت مرغ
با توقف ثبت سفارش واردات نهاده‌های دامی که به دلیل جابه‌جایی اختیارات از وزارت صمت به وزارت جهادکشاورزی رخ داده، پیش‌بینی موج جدیدی از افزایش قیمت مرغ در هفته‌های آینده، چندان بیراه نیست. از طرف دیگر، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای از عرضه مرغ خودداری کرده و در مقابل سوال مشتریان در این باره می‌گویند که قیمت مرغ قرار است تغییر پیدا کند و به همین دلیل عرضه مرغ در بسیاری از نقاط متوقف شده است.
 
۵ مقصر بازار مرغ؛ از تصمیمات غیرکارشناسی رئیس جمهور تا نقش بانک مرکزی
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در ارائه گزارش تخصصی این کمیسیون درباره شرایط این روزهای بازار مرغ با بیان این که باید ببینیم چه اتفاقی افتاده است که از مقام صادرکننده گوشت مرغ، امروز برای رفع نیاز مردم در بازار داخلی مجبور به واردات شده ایم و بی شک جز سوءمدیریت و بی تدبیری دلیل دیگری نمی تواند باعث این موضوع باشد به تشریح ۵ عامل اصلی این شرایط نابه سامان پرداخت و در آن از نقش رئیس جمهور، ۳ وزارتخانه و بانک مرکزی پرده برداشت.
 
نمی‌توان یک باره تولید مرغ را افزایش داد
رئیس اتحادیه مرغداران اصفهان با بیان اینکه تقاضای گوشت مرغ در بازار چندین برابر میزان تولید بوده است، گفت: تولید گوشت مرغ را نمی توان به یکباره افزایش داد و برای اینکار باید از پیش سیاست گذاری دقیق انجام شود.
 
هیجان خرید یا کمبود نهاده واقعی
مدتی است دامداران خراسان جنوبی به دنبال خشکسالی و کاهش شدید نزولات آسمانی برای تأمین نهاده های دام هایشان با مشکلاتی مواجه شده اند که این مشکلات در صف های طولانی خرید نهاده ملموس است، اما برخی مسئولان آن را هیجان خرید می نامند. از یک سو سایه سنگین کرونا بر اقتصاد و از سوی دیگر هم کمبود نهاده های دامی و افزایش بی سرو سامان خوراک دام، هزینه نگهداری دام را برای کشاورزان افزایش داده است.
 
تورم نقطه‌ای ۴۸ درصدی قیمت تولیدکنندگان گاوداری‌های صنعتی
مرکز آمار ایران از افزایش ۴۸/۱ درصدی تورم نقطه به نقطه قیمت تولید کننده بخش گاوداری‌های صنعتی (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۵) در فصل پاییز سال ۱۳۹۹ در مقایسه با فصل مشابه سال قبل خبر داد.
 
شاخص هزینه تولید مرغ 30 درصد افزایش یافت
شاخص قیمت تولید کننده بخش مرغداری های صنعتی در فصل پاییز سال ١٣٩٩ برابر با ٣٧٠,٢ بوده است که نسبت به فصل قبل ٣٠ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٧٠ درصد افزایش یافته است.
 
گوسفند زنده به سبد کالای مردم اضافه شد
امروزه صنعت دامپروری و پرورش گاو و گوسفند زنده، به عنوان زیر شاخه¬ای از زراعت، جایگاه ویژه¬ای در اقصاد جوامع مختلف دارد. محصولات پروتئینی به ویژه نوع حیوانی جزو جدایی¬ناپذیر سبد غذایی بیشتر مردم در سراسر جهان هستند . این صنعت طی دهه‌های گذشته از رشد و گسترش چشمگیری برخوردار بوده است.
 
نتایج طرح آمارگیری از مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی ١٣٩٩ منتشر شد
در سال ١٣٩٨ وزن مرغ زنده پرورش‌یافته در مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی ٣,٢ میلیون تن بوده است.
 
افزایش بی رویه قیمت خوراک دام نشانگر وجود بی‌تدبیری است
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزایش قیمت بی‌رویه خوراک دام را نشانگر عدم وجود تدبیر در این حوزه دانست.
 
افزایش ۲ درصدی تورم سالانه محصولات مرغداری‌های صنعتی
در فصل مورد بررسی، در میان قلم‌های مرغداری‌های صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به قلم " جوجه ی یک روزه" (٠,٢- درصد ) و بیش­ترین آن مربوط به قلم "کود " (٥٥.٢ درصد) می­‌باشد.
 
کم فروشی هم به مشکل گرانی خوراک دام اضافه شد
کم فروشی هم به گرانی خوراک دام و طیور که دو سالی است، قیمت محصولات پروتئینی را افزایش داده و بسیاری تولید کنندگان را ورشکسته کرده اضافه شد.
 

بیشتر

Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com