جزئیات واردات مرغ
بعد از آنکه در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ بازار مرغ دچار نوسان شدید شده و تا ۱۲۰ درصد هم افزایش قیمت داشت، دولت برای تامین ذخائر و تنظیم مصوباتی در رابطه با واردات مرغ با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومان داشت، این در حالی است که از مدت‌ها قبل مرغ از لیست ارز ترجیحی کنار رفته و واردات آن با ارز نیمایی صورت می‌گرفت.
 
راهکارهای حل مشکلات صنعت دام وطیور در دولت سیزدهم
رئیس اتحادیه دام سبک کشور با اشاره به اینکه دولت سیزدهم قادر نخواهد بود طی مدتی کوتاه مشکلات بخش کشاورزی را حل کند، ضمن ارائه راهکارهایی گفت: برای حل این چالش ها به اجماع نیاز داریم.
 
زنگ خطر کاهش نهاده های دامی به صدا درآمد
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران با بیان اینکه زنگ خطر کاهش نهاده های دامی به صدا در آمده است گفت: جابجایی دولت و بی توجهی به جریان مستمر تامین نهاده های تولید باعث توقف یک ماهه تامین ارز واردات نهاده های دامی شده است .
 
صنعت طیور چگونه می‌تواند از بحران خارج شود
استاد ژنتیک و اصلاح نژاد گروه دامپروری دانشگاه تهران با اشاره به چالش صنعت طیور کشور، ۱۱ راهکار را به دولت سیزدهم برای خروج از بحران فعلی پیشنهاد کرد.
 
گفتاردرمانی برای حل مشکل دامداران
با وجود آن که از ابتدای تیرماه شاهد بروز اعتراضات دامداران در سراسر کشور، ناشی از نبود علوفه و مشکلات در نگهداری دام بودیم که برای حل آن مصوبه افزایش قیمت شیر خام ابلاغ شد، اما به نظر می‌رسد این مصوبات فقط روی کاغذ است و به وعده‌های بی‌عمل تبدیل شده است.
 
چوب بی‌تدبیری بر سر مرغداری‌های یزد
استان یزد از کم‌ مشکل‌ترین استان‌ها در زمینه تولید گوشت مرغ است اما اگر نحوه توزیع نهاده‌های دامی به همین شکل پیش برود، به زودی بحران کمبود مرغ را در یزد شاهد خواهیم بود.
 
گرانی مرغ قابل پیش بینی بود
رئیس هیات مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه قیمت مرغ در برخی شهرها به ۴۵ هزارتومان افزایش یافته است، از سومدیریت های صورت گرفته در این حوزه به شدت انتقاد کرد.
 
قصور کمبود مرغ به مرغداران ربطی ندارد
مدیر اتحادیه مرغداران گیلان گفت: قصور کمبود مرغ متوجه تولیدکنندگان نیست و باید نظارت قوی‌تری بر توزیع مرغ صورت بگیرد.
 
انحراف در شبکه توزیع گوشت مرغ
نایب رئیس کانون سرتاسری انجمن‌های صنفی مرغ گوشتی کشور قیمت‌های سرسام‌آور بازار را ناشی از نبود ساز و کار مشخص در مسیرِ کشتارگاه تا عرضه دانست که با انحرافِ شدید روبروست.
 
شبکه توزیع نهاده‌های دامی با مشکل مواجه است
نماینده مردم شهرستان‌های اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه دولت برنامه مدونی در حوزه کشاورزی نداشته و از این رو شاهد مشکلات عدیده‌ای در این حوزه هستیم و در کنار آن شبکه معیوب توزیع نهاده‌های دامی باعث بروز مشکلات بسیاری برای دامداران شده است.
 
کمبود علوفه، انگیزه قوی برای فروش گوسفند در عید قربان
رئیس اتحادیه دامداران چهارمحال و بختیاری گفت: معمولاً قیمت گوسفند نزدیک عید قربان گران‌تر می‌شود و با توجه به وضعیت کمبود نهاده و علوفه و اختلاف قیمت خریداری شده گوشت از دامدار و بازار، دامداران ترجیح می‌دهند دام‌های خود را در این ایام به فروش برسانند.
 
مشکلات دامداران حل نشود خوردن گوشت برای مردم رویا خواهد شد
الهیار ولی زاده گفت: با تشدید مشکلات در صنعت دامپروری خوردن گوشت قرمز برای مردم در آینده‌ای نزدیک رویا می‌شود.
 
خام فروشی نهاده های دامی و هدررفت عظیم منابع
استاد دانشگاه تهران با انتقاد از خام فروشی نهاده های دامی، گفت:در دو سال اخیر توقف فعالیت کارخانجات خوراک و هدررفت نهاده‌ های دامی، بین ۱ تا ۱.۵ میلیارد دلار برای کشور هزینه دربر داشته است.
 
راهکار مدیریتی حل معضل نهاده ها، ابتدا انکار، سپس وعده
فعالان اقتصادی معتقدند چالش دوساله بازار نهاده‌های دامی که صنعت دام و طیور کشور را زمین‌گیر کرده به دلیل بی‌تدبیری‌ در حوزه حمل و نقل، ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است.
 
مدیران کشاورزی ناتوان در مدیریت یک واحد کوچک مرغداری
دکتر مهربانی - استاد دانشگاه تهران در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالای صدای و سیما گفت : امروز مدیرانی در بخش کشاورزی ( 90 درصد ) در حال مدیریت هستند که اگر یک مرغداری کوچک به آنها بدهید از کنترل و مدیریت آن عاجز خواهند بود و حتی نان روزانه خود را نمی توانند تامین کنند.
 
صنعت مرغداری، هم‌چنان روی ریل مشکلات
مرغ به‌عنوان یکی از کالاهای پرمصرف در سبد غذایی مردم از سال گذشته در بحث تولید و عرضه با مشکلاتی مواجه شد، یکی از علل اصلی کمبود این کالا بحث تامین نهاده بود که خوشبختانه دولت مشکل تامین نهاده را تا حدودی حل کرد، اما سایر مشکلات این تولیدکنندگان هم‌چنان پابرجا است.
 
انتقاد از تاخیر دولت در تعیین نرخ شیرخام
یک مقام مسئول با انتقاد از تصمیم دولت برای تعیین نرخ شیرخام بعد از انتخابات، گفت: این سرکوب قیمت، ضررهای جبران ناپذیری به صنعت دامداری کشور وارد می‌کند.
 
قصه پر غصه دامداران خراسان‌جنوبی
افزایش و عدم ثبات در قیمت نهاده‌ها باعث ضرر به دامداران می‌شود؛ مشکلاتی همچون عدم تأمین جو از طرف دولت نیز باعث آسیب به صنعت دامپروری و واریز سود اصلی به جیب دلالان شده است.
 
قیمت گذاری دستوری نهاده های دامی و نابسامانی در بازار گوشت مرغ
در یک سال اخیر تامین نهاده‌های دام و طیور در کشور با مشکل مواجه شده است و این امر باعث شده تا در بازار شاهد افزایش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی باشیم که در صورت ادامه این روند، امنیت و ایمنی غذایی کشور دچار مشکل خواهد شد.
 
افزایش قیمت تخم مرغ نتیجه کشتار مرغ‌هاست
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: در ۵ ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، میزان جوجه‌ریزی ۸ تا ۹ میلیون قطعه کاهش یافته است.
 
خواب خرگوشی مسئولان
چندین ماه است که فعالان صنعت طیور در مورد افزایش مجدد قیمت مرغ به دلیل بالا رفتن هزینه‌های تولید هشدار می دهند ولی به نظر می رسد مسئولان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی و وزرات صمت خودشان را به خواب خرگوشی زده‌اند و هشدارهای داده شده را در نظر نمی گیرند.
 
مشکلات بازار تخم‌مرغ در کمیسیون کشاورزی مجلس بررسی شد
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس از بررسی مشکلات حوزه بازار تخم‌مرغ و خرید تضمینی محصولات کشاورزی در جلسه امروز کمیسیون خبر داد.
 
وزارت جهاد کشاورزی حذف تعرفه صادرات تخم مرغ را بررسی می‌کند
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: وزارت جهاد کشاورزی با در نظر گرفتن حفظ رقابت در بازار صادراتی و ثبات قیمت مصوب در بازار داخلی حذف تعرفه صادرات تخم مرغ را بررسی می‌کند.
 
علت افزایش مجدد قیمت مرغ
پرویز فروغی در پاسخ به چرایی افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر، گفت: وقتی دستوری بر روی مرغ قیمت گذاری می شود و در مقابل تغییر قیمت نیز مقاومت صورت می گیرد رغبت به جوجه ریزی کاهش مییابد. همچنین وقتی تولیدکننده جوجه یکروزه را ۸۰۰۰ تا۹۰۰۰ تومان خریداری می کند و ذرت و سویا نیز دیر به دستش می رسد انگیزه خود را برای تولید از دست می دهد.
 
تولیدکنندگان مرغ در قزوین باید مورد حمایت قرار گیرند
معاون اقتصادی استاندار قزوین گفت: باید تولید کننده‌های مرغ در استان مورد حمایت قرار گیرند تا شاهد کمبود در بازار نباشیم. عیسی قبادی در ستاد تنظیم بازار استان، افزود: کنترل بازار مرغ حاصل همکاری اعضای ستاد تنظیم بازار، اتحادیه ها و اصناف است که باید از همکاری آنها در این زمینه تشکر کرد.
 
قیمت های دستوری و برخورد تهدیدآمیز آفت بازار است
بزچلویی گفت: کاهش جوجه ریزی در مقاطع گذشته، قاچاق مرغ، مصرف بالای مرغ، کمبود جوجه، سوء مدیریت دولت در توزیع نهاده های دامی از جمله دلایل کمبود مرغ در بازار است.
 
ذبح صنعت دامپروری زیر تیغ مشکلات
صنعت دامپروری در چند سال اخیر با مشکلات بسیار جدی در بحث تامین نهاده، گرانی علوفه، کسادی بازار و ... مواجه شد، خشکسالی ناشی از کاهش بارش در سال زراعی جاری این صنعت را نیز تحت تاثیر تبعات منفی خود قرار داده است، نگهداری دام برای دامداران در شرایط فعلی مقرون به‌صرفه نیست و این مسئله دام‌های مولد را در صف کشتار قرار داده است.
 
۸ چالش بزرگ تولید و واردات نهاده‌های دامی/ رانت ۳۳ هزار میلیارد تومانی به جیب چه کسانی می رود؟
تولید نهاده های دامی به ویژه ذرت دامی که سالانه بخش زیادی از ارز کشور برای واردات این محصول اختصاص می یابد، برای به ثمر نشستن و خودکفایی کشور در تولید این محصول با چالش های مهمی روبروست که باید توسط دولت برداشته شود.
 

بیشتر

Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com