4 عامل غیرتحریمی موثر بر معضل نهاده ها
همزمان با صعود قیمت گوشت و مرغ به ارقام غیر قابل باور، عمده آسیب شناسی ها به موضوعاتی نظیر چالش های موجود بر سر راه واردات نهاده ها، تخصیص ارز برای آن ها، کمبود منابع ارزی و ... معطوف شده است.
 
کشمکش وزارت جهاد کشاورزی و صمت به نفع دلالان شد
در شرایط نابسامان کنونی راهکاری هایی همچون استیضاح وزیر جهاد کشاورزی، احیای قانون تمرکز، حذف ارز ترجیحی نهاده های دامی واختصاص آن به بخش دولت، سه راهکار مجلس برای حل مشکل نوسانات قیمت محصولات پروتئینی همچون مرغ، گوشت قرمز، تخم مرغ، شیر پاستوریزه و ... است که در نهایت باید بهترین راه انتخاب و اجرا شود
 
کمبود گوشت مرغ با بی توجهی به واحدهای مادر
دبیر انجمن جوجه یکروزه یکی از عوامل تاثیرگذار در گرانی گوشت مرغ در روزهای اخیر را بی توجهی برخی از دستگاههای کارگروه تنظیم بازار به مشکلات صنعت پرورش مرغ مادر دانست.
 
نواقص سامانه بازارگاه، شرایط تولید را برای مرغداران سخت کرد
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: نواقص موجود در سامانه بازارگاه به عنوان مشکل اساسی اکنون شرایط تولید را برای مرغداران بسیار سخت کرده است.
 
تزریق قطره چکانی ارز نهاده ها قیمت را بی تعادل کرده
رئیس انجمن صنایع خوراک دام وطیور از اصرار دولت بر تداوم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده ها انتقاد کرد و گفت: سیاست غلط دولت باعث کوچک شدن بازار نهاده های دامی شده است.
 
راهی شدن زودهنگام مرغ ها به کشتارگاه دستاورد گرانی نهاده
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: گرانی نهاده ها موجب شده است که مرغداران مجبور شوند، مرغ ها را چند روزی زودتر به کشتارگاه بفرستند.
 
علت و تحلیل افزایش قیمت لبنیات و پروتئین در گفتگوی خبری
این برنامه در سومین روز آذر ماه سال 99 برگزار شد تا مسئولین اجرایی کشور در خصوص افزایش قیمت لبنیات و پروتئین در رسانه ملی ایران توضیحاتی را مردم بدهند و عملکرد دولت را در این خصوص به نقد و بررسی گذاشته و راهکارهایی که تا کنون اجرا شده یا قرار است اجرا شود را به ایرانیان توضیح دهند.
 
زیان ماهیانه تولیدکنندگان جوجه به ۲۵۰ میلیارد تومان رسید
یک مقام مسئول گفت: با توجه به کاهش تقاضا از سوی مرغداران و مازاد عرضه، تولیدکنندگان جوجه از محل فروش ماهانه متحمل زیان می‌شوند.
 
توپ افزایش قیمت مرغ در زمین واحدهای تولید جوجه یکروزه افتاد
حیدری مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان مرکزی گفت: علت اصلی افزایش قیمت مرغ در این روزها، به دلیل خودداری مرغداران مرغ مادر (به درخواست سندیکای جوجه داران) از خواباندن تخم مرغ برای ایجاد جوجه یکروزه بود. این اتفاق که در برهه ای حدودا دو هفته ای –نهم تا بیستم مهرماه- و در اعتراض به قیمت پایین جوجه یکروزه انجام شد، این روزها تاثیر خود را در بازار مرغ گذاشته و باعث شده تا قیمت آن به حدود ۳۵هزار تومان برسد.
 
دولت برای صنعت مرغداری آینده نگری نداشته است
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه درحال حاضر تولیدکنندگان برای تامین نهاده های دامی مشکل دارند و دولت باید برای چنین مواقعی برنامه از پیش تعیین شده داشته باشد گفت: با توجه به تحریم هایی که اعمال شده، دولت باید در زمان مناسب آینده نگری می کرد اما دولت این آینده نگری را نداشته است.
 
قیمت مرغ 40 هزار تومانی دور از انتظار نیست
دبیر انجمن صنفی مرغداران استان اصفهان گفت: اکنون ذرت و سویا برای تولیدکنندگان مرغ وجود ندارد و تنها به طور میانگین ۳۰ درصد نهاده ها با ارز دولتی در اختیار مرغداران گوشتی قرار می گیرد.
 
بدقولی دولت به زنبورداران/ دولت زنبورداران را بیمه نمی‌کند، مالیات هم می‌خواهد!
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران گفت: حذف معافیت مالیاتی بخش کشاورزی در شرایط فعلی موجب خردتر شدن اراضی می شود.
 
مرغداری ها به زیر خاک رفتند
بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بیش از ۸۰ درصد مشکلات معیشتی می تواند درون خود کشور حل شود و عملا تحریم های آمریکا تاثیر کمی بر گرانی کالاها گذاشته است.
 
یک واردکننده خاص بیش از دو شرکت دولتی ارز گرفت
مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی ایران با اشاره به 5 راهکار برای حل مشکلات بازار نهاده گفت: اتفاقا ظرفیت‌هایی در همین تحریم‌ها وجود دارد که به دلیل بی تدبیری‌ها و بی مدیریتی‌ها مغفول مانده و سیستم دولتی توجهی نمی‌کند.
 
شیر خام به علت کمبود نهاده های دامی گران شد
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی گفت: کمبود نهاده های دامی از جمله کنجاله سویا, جو و ذرت علت افزایش ۵۵ درصدی قیمت شیر خام بوده است.
 
کاهش ۱۰درصدی حجم واردات نهاده‌های دامی
در هفت ماهه امسال بیش از ۸.۵ میلیون تن نهاده های دامی وارد کشور شده است که در مقایسه با واردات بیش از ۹.۵ میلیون تنی این اقلام در دوره مشابه سال گذشته کاهش وزنی ۱۰ درصدی را نشان می دهد.
 
کاهش ظرفیت ۱۱ میلیونی جوجه ریزی به ۳ میلیون قطعه
مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ گوشتی آذربایجان شرقی از کاهش ظرفیت ۱۱ میلیونی جوجه ریزی در استان به ۳ میلیون قطعه خبر داد.
 
سامانه بازارگاه بدون مشورت با ذینفعان طراحی شد
یکی از اهداف اصلی طراحی سامانه «بازارگاه» اتوماسیون فرایند و کاهش زمان و هزینه چرخه توزیع کالا تا دامداری‌ها و مراکز تولید بوده است، اما اکنون این اتفاق در بازارگاه انجام نمی‌شود و زمان‌بر است.
 
بازهم فساد ۳ هزار میلیارد تومانی؛ این بار در نهاده های دامی
در حالی که طی ١١ ماه گذشته بسیاری از تولیدکنندگان معطل دریافت یک کیلوگرم نهاده دامی بودند و شاهد توقف فعالیت برخی از آنها بودیم، منابع رسمی فساد در توزیع این نهاده ها را تائید می‌کنند.
 
پروتئین سویای دولتی استاندارد نیست
نایب رئیس انجمن مرغداران گوشتی گفت: فروش سویا در دنیا بر مبنای درصد پروتئین انجام می‌شود که متاسفانه درصد پروتئین سویا دولتی استاندارد نیست.
 
مرغدار ورشکست شد دولت دخالت نکرد الان چرا دخالت می کند؟
قیمت مرغ از سوی ستاد تنظیم بازار ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین شده است اما آنچه که از شواهد امر پیداست فروشندگان قائل به این قیمت های دستوری نیستند و در سایه بی نظارتی واحدهای مسئول مرغ را ۵ تا ۱۴ هزارتومان گرانتر به دست مصرف کننده می رسانند.
 
مرغداران سقف بالای سر را میفروشند تا خوراک و دان بخرند
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران با بیان اینکه علیرغم گذشت حدود دو ماه، از وعده دولت برای تامین نهاده های دامی مورد نیاز مرغداران همچنان خبری نیست،گفت: خطر کاهش تولید جدی است.
 
واهمه مرغداران زنجانی از جوجه‌ریزی
براساس اقدام جدید دولت مرغداران نهاده‌های خود را از بازرگاه تامین می‌کنند اما با این وجود نهاده‌ها با تاخیر یک تا دو ماه به دست مرغداران می‌رسد که باعث اعتراض مرغداران و ایجاد مشکلاتی در استان شده است.
 
پیش بینی افزایش دوباره قیمت مرغ
بار دیگر قیمت مرغ در بازار روند افزایشی به خود گرفته به نحوی که هر کیلوگرم آن با افزایش 500 تا 570 تومانی از 26 هزار و 500 عبور کرده است. کارشناسان دلیل اصلی افزایش دوباره قیمت مرغ را کمبود نهاده‌های دامی با نرخ مصوب می‌دانند و پیش بینی می‌کنند با ادامه آن روند افزایشی قیمت مرغ سرعت بیشتری به خود بگیرد.
 
رانت موجود در توزیع نهاده‌های دامی، ارز دولتی را هدر داده است
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گفت: اعمال نظر سلیقه‌ای و رانت موجود در روند تخصیص و توزیع نهاده‌های دامی موجب هدررفت ارز دولتی و ایجاد بازار سیاه شده است.
 
اعتراض دامداران اصفهانی به کاهش قیمت گوشت گوساله
چند روز قبل بود که کلیپی از تجمع تعدادی از دامداران اصفهان منتشر شد که در آن گفته می‌شد دامداران اعتصاب کرده‌اند و با تحریم کشتارگاه دام را برای کشتار نمی‌برند، امیر زرگران، مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی دامداران استان اصفهان، در تشریح دلایل تجمع دامداران در کشتارگاه فساران عنوان کرد: تجمع خودجوش تولیدکنندگان در اعتراض به افزایش قیمت تمام شده ناشی از عوامل مختلفی است و علاوه بر آن اعتراضاتی درباره پذیرش دام برای کشتار وجود داشت.
 
زنبورداران بیمه نیستند
صنعت زنبورداری با مشکلات زیادی از جمله افزایش قیمت نهاده ها، جولان عسل‌های تقلبی در بازار و نبود یک برند بزرگ تولیدی و بسته بندی، و نبود شرایط لازم برای صادرات دست و پنجه نرم می کند.زنبوردارن متاسفانه هنوز هم بیمه تامین اجتماعی نیستند و از طرف دیگر بیمه ای که بابت خسارات بخش کشاورزی و کلونی های زنبور عسل وجود دارد، بیمه تولیدات زنبورداری را در بر نمی گیرد.به عنوان مثال
 
طنز تلخ بازارگاه؛ ارمغان جهاد کشاورزی برای تولیدکنندگان/شیر سهمیه بندی شد
کمبود شیر در سیستان و بلوچستان سبب جیره بندی آن از سوی برخی مراکز عرضه شده است. در این میان کمبود نهاده و راه اندازی سامانه بازارگاه و عدم تخصیص نهاده به میزان لازم میزان تولید شیر در گاوداری های استان را کاهش داده است. با ورود به پاییز، زمزمه های کمبود شیر در سیستان و بلوچستان و به ویژه زاهدان به گوش می رسید.
 
مسئولان دولتی واقعیت‌ها را بیان نمی‌کنند
اسداله نژاد گفت: سیاست حاکمیتی مسئولان دولتی در خصوص مرغ به گونه‌ای است که واقعیت‌ها را بیان نمی‌کنند، درحالیکه وضعیت صنعت مرغداری در بحث تامین و تولید مناسب نیست.
 
سرنوشت ۱۰۰ هزار زنبوردار در دست مسئولی که هنوز دستش به کندو نخورده!
عفت رئیسی سرحدی، مدیرعامل سابق اتحادیه زنبورداران ایران و یکی از قدیمی ترین فعالین صنعت زنبورداری کشور با اشاره به اینکه متاسفانه گرانی نهاده ها و عدم تخصیص بودجه برای صنعت زنبورداری مشکلات زیادی را برای این صنعت به وجود آورده گفت: متاسفانه صنعت زنبورداری کشوربه حال خود رها شده است.
 
قیمت مصوب مرغ قابل اجرا نیست
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت:با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، عرضه مرغ با نرخ مصوب ۲۴هزارو ۴۰۰ تومان قابل اجرا نیست.
 

بیشتر

Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com