کاهش وزنی واردات نهاده‌های دامی به ۳۱ درصد رسید
واردات نهاده های دامی در هشت ماهه سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی کاهش ۳۱ درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش ۱۹ درصدی را تجربه کرده است.
 
مرغ سایز برای مصرف‌کننده و تولیدکننده مقرون به‌صرفه‌تر است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: از سال‌ها پیش بحث مرغ سایز، مرغ سالم و عاری از آنتی‌بیوتیک جزو دغدغه‌های وزارت جهاد کشاورزی چرا که برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان با صرفه تر است .
 
صادرات دام زنده با دستور وزیر متوقف شد
در حالی که قیمت گوشت مرغ در بازار سقوط آزاد را تجربه کرده است و قیمت این محصول تا 47 هزار تومان ( قیمت مصوب 63 هزار تومان) در هرکیلوگرم افت کرده است قیمت گوشت قرمز که نرخ مصوبی نیز دولت برای آن تعیین نکرده است روند صعودی را تجربه می‌کند.
 
ضرورت تسریع در چاره اندیشی توسط وزارت جهاد کشاورزی
افزایش هزینه‌های تولید مرغ با وجود کاهش قیمت عرضه آن سبب بروز مشکلاتی برای مرغداران شده به گونه ای که درآمدهای آنها هزینه های تولید را پوشش نداده و متضرر شده اند.
 
دخالت دولت منجربه انحراف کارکرد تشکل ها می‌شود
نایب رئیس اتحادیه سراسری مرغ تخم‎ گذار گفت: در حال حاضر انجمن‎ ها و اتحادیه‎ های بسیاری در حوزه کشاورزی و دام و طیور فعالیت دارد. راه اندازی انجمنی جدید منجر به تداخل امور با یکدیگر می شود.
 
قیمت مرغ ۸ هزار تومان کمتر از نرخ مصوب
درحالی که نرخ مصوب مرغ به تازگی از 59 هزار و 800 تومان به 63 هزار تومان افزایش یافته است، قیمت این محصول در بازار سقوط کرده و قیمت‌ها در بازار آزاد روندی دیگر را طی کرده است و به نرخ‌های مصوب توجهی ندارد و هر کیلوگرم مرغ تا ۵۱ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
 
جوجه ریزی آذر به ۱۲۰ میلیون قطعه می رسد
دبیرانجمن‌تولیدکنندگان جوجه یکروزه گفت: برآوردها حاکی از آن است که جوجه ریزی آذر به ۱۲۰ میلیون قطعه برسد که این‌میزان مازاد بر نیاز کشور است.
 
مازندران پیشتاز در صنعت طیور است
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از مازندران به عنوان استان خاص و پیشتاز در صنعت طیور یاد کرد.
 
سود بالای دولت از محل آزادسازی نرخ نهاده‌ها
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران خاطر نشان کرد: در گذشته تولیدکنندگان رنگ دانه استفاده می‌کردند اما از آنجایی‌که نرخ رنگ‌دانه از 150 تا 200 هزار تومان به یک میلیون و 200 هزار تومان رسیده است از این رو تولیدکنندگان برای کاهش قیمت تولید این ماده را از فرآیند تولید حذف کردند
 
صادرات دام تسهیل شود
رییس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه هم اکنون ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار راس دام سنگین در کشور مازاد و بدون مشتری است خواستار روان سازی، ارائه تسهیلات و کاهش عوارض گمرکی برای رونق صادرات دام سنگین شد.
 
توقف صادرات دام زنده به قطر در آستانه جام جهانی
مدیر عامل اتحادیه دامداران ایران خاطر نشان کرد: براساس توافق، قرار بود اتحادیه دامداران از طریق قرنطینه‌ بوشهر که قطری‌ها خود در آنجا سرمایه‌گذاری کرده بودند 50 هزار راس گوسفند نر به این کشور صادر کند. مقدمات انجام این کار نیز فراهم شد اما متاسفانه کارت بازرگانی برای افراد زیادی صادر شده و همین مسئله روند صادرات دام را باچالش مواجه کرد.
 
آغاز پرواربندی با دست خالی
دولت با خرید تضمینی دام بنا بر حمایت از دامداران استان سمنان داشت اما عدم وصول مطالبات یا اختصاص نهاده‌های دامی، سبب بروز مشکلات عدیده برای این قشر شده است.
 
تولید مازاد کنترل می‌شود
دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه گفت: با توجه به کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تقاضا برای مرغ گوشتی به دلیل تغییرات نرخ ارز و افزایش قیمت مرغ، ۱۰۰ میلیون جوجه برای نیاز بازار کافی است، در همین راستا برای کنترل تولید مازاد، تصمیم‌گیری شده است.
 
قیمت گذاری دستوری فروش نهاده‌های دامی را حذف کنید
اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام وطیور ایران خواستار حذف قیمت گذاری دستوری نهاده های دامی با توجه به نوسان نرخ ارز نیمایی برای خرید این اقلام شد.
 
عرضه قیمت گوشت مرغ همچنان کمتر از نرخ مصوب است
علی‌رغم اینکه دولت طی روزهای اخیر برای حمایت از تولیدکنندگان قیمت مصوب گوشت مرغ را ۶۳ هزار تومان تعیین کرد، اما همچنان نرخ این محصول گاهی کمتر از قیمت مصوب جدید در بازار عرضه می‌شود.
 
۸۰ درصد دامداری‌های خوزستان سنتی است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به سنتی بودن ۸۰ درصد دامداری‌های استان گفت: برنامه پیشگیری از پنج بیماری از امروز در خوزستان آغاز شده است.
 
چوب حراج به دام ها
خشکسالی و کاهش بارندگی ها از این رو بر زندگی عشایر مولد کشور تاثیرگذار است که در گام نخست مراتع را با فقر پوشش گیاهی و علوفه ای مواجه کرد و در مرحله بعد، شرایطی را ایجاد کرده است که دامداران فعال این عرصه ناگزیر برای تامین هزینه ها رو به فروش دام های خود (حتی دام های مولد) آورده اند.
 
درِهای بسته بانک‌ها به‌ روی دامداران
دامداران کهگیلویه و بویراحمد که به دلیل شرایط اقتصادی چاره ای جز اخذ وام برای حفظ واحدهای تولیدی خود،تامین علوفه و توسعه دامپروری هایشان ندارند از موانع دست و پاگیر این تسهیلات گلایه داشته و انتظار دارند مسوولان به منظور گرهگشایی از این مشکلات اقدام های جدی تری انجام دهند.
 
تشدید مشکل کمبود نقدینگی دامداران
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران ایران از عرضه مدت‌دار نهاده‌های خوراک دام به دامداران خبر داد و دلیل آن را تشدید مشکل نقدینگی دامداران برای تأمین هزینه های تولید عنوان کرد.
 
تکمیل حلقه‌های زنجیره تولید مرغ، راهی برای آرامش بازار
زنجیره تولید مرغ به منظور ساماندهی حوزه تولید، توزیع و بازار مصرف مرغ ایجاد می شود که به دلیل نبود زیرساخت های لازم در استان کهگیلویه و بویراحمد شاهد زنجیره ای معیوب در این حوزه هستیم اما با رویکرد جدید سازمان جهاد کشاورزی آهنگ راه اندازی و تکمیل این زنجیره در این استان به صدا درآمده است.
 
قیمت مرغ اصلاح می شود؟
بیش از یک ماه از تغییر غیررسمی قیمت مرغ می‌گذرد و مصرف‌کنندگان مرغ گرم کامل را حدود ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب خریداری می‌کنند. افزایش قیمتی که تولیدکنندگان آن را ناشی از افزایش هزینه‌های تولید می‌دانند و معتقدند بایستی قیمت‌ مرغ اصلاح شود، ولی به نظر می رسد هنوز تصمیمی برای اصلاح قیمت صورت نگرفته و افزایش غیر رسمی قیمت مرغ، بازار این کالای پروتئینی را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.
 
قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم مرغ بیش از ۵۰ هزار تومان است
به گفته مرغداران؛ قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ بیشتر از ۵۰ هزار تومان که دست کم ۱۰ هزار تومان بیش از آخرین قیمت مصوب خرید مرغ از مرغداران است.
 
صنعت طیور کشور پویا اما نیازمند حمایت در پایداری تولید
پرورش طیور کشور صنعتی پویا دارد و از لحاظ تولید جزو ۱۰ کشور دنیا است اما در شرایط کنونی به حمایت برای بهره‌وری بیشتر در پایداری تولید و امنیت غذایی نیاز دارد.
 
صرفه کم تولید دام در خراسان‌شمالی
تولید گوشت قرمز در خراسان شمالی به دلیل گرانی نهاده دامی و واسطه گری صرفه اقتصاد ندارد و دولت با مشوق هایی از جمله طرح خرید حمایتی گوشت، تغییر روش مصرف علوفه و دامدار کارت در صدد حمایت از دامداران است.
 
چالش های تولید مرغ با نژاد آرین
سید حسن مهدی گفت : با توجه به اینکه مرغداران با نژاد آرین آشنایی چندانی ندارند باید جوجه ریزی با نژاد آرین از حالت الزام خارج شود و به صورت تدریجی در یکسال و نیم آینده اجرایی شود. سید حسن مهدی مدیر عامل اتحادیه مرغ داران استان کرمان از چالش های پیش روی طیور داران استان در تولید و پرورش مرغ گرم خبر داد و گفت: در خصوص صنعت طیور دارای مشکلات بسیاری آنهم در سطح ملی هستیم که قابلیت حل در استان را ندارند که بتوانیم در سطح استان از آنها کار گشایی کنیم.
 
تداوم عرضه گوشت مرغ با قیمت مصوب در بازار
با وجود عرضه کافی گوشت مرغ در بازار، در روزهای گذشته قیمت این محصول افزایش یافت، ولی باز توزیع حداکثری آن در میادین و فروشگاه‌های اینترنتی، قیمت گوشت مرغ کاهشی شد و در اکثر نقاط همچنان زیر ۶۰ هزار تومان است.
 
فروش مرغ در کرمانشاه نصف شد
اردیبهشت امسال بود که با اصلاح نظام یارانه‌ها و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات نهاده‌های دامی، قیمت مرغ جهش پیدا کرد و دولت رقم مصوب ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان را برای فروش هر کیلو مرغ اعلام کرد.
 
تبعات کاهش محسوس جوجه‌ریزی، شب عید مشخص می‌شود
رئیس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی گفت: هم‌اکنون جوجه‌ریزی در خراسان رضوی از ۴۰۰ هزار قطعه در ماه به ۱۵۰ هزار قطعه در شهریور سال جاری رسیده که تبعات این مساله در شب عید مشخص می‌شود.
 

بیشتر

Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com