نوسان نرخ ارز توزیع دارو و نهاده دامی را متوقف کرد
عضو کمیسیون کشاورز، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: بسیاری از تامین‌کنندگان دارو و نهاده دامی با توجه به افزایش و نوسان نرخ ارز توزیع خود را متوقف کرده‌اند و این موضوع هزینه تولید را افزایش داده است.
 
زنگ خطر با تعطیل شدن مرغداری ها
حال ناخوش صنعت مرغداری سیستان وبلوچستان با واردات بی رویه مرغ، روزهای تیره ای را سپری می کند که رد شدن از آن همت جهادی مسئولان را در سال جهش تولید می طلبد.
 
کمبود واکسن دامی نداریم
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی گفت: واکسن بیماری تب‌برفکی به مقدار لازم در استان موجود است و دغدغه‌ای از این بابت نداریم البته وضعیت کرونا و بسته بودن مرزهای کشور نگرانی‌هایی را از بابت تامین واکسن به وجود آورده بود.
 
گرانی لبنیات به جیب دامدار نمی‌رود
گیلان رئیس اتحادیه دامداران گیلان گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها، پول گران شدن لبنیات به جیب هیچ دامداری نمی‌رود و تداوم این امر صنعت دامپروی استان را به سمت ورشکستگی می‌برد.
 
ترس مرغداران از جوجه ریزی
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: در صورت تامین نهاده‌ها با ارز دولتی قیمت تمام شده مرغ زنده ۱۱ هزار و۵۰۰ تومان تا ۱۱ هزار و۷۰۰ تومان و قیمت تمام شده مرغ گرم ۱۷ هزار تومان خواهد شد و با وضع فعلی نهاده‌ها، قیمت مرغ زنده به بیش از ۱۴ هزار تومان خواهد رسید و اگر ضریب ۱.۴۵ را هم برای تبدیل مرغ زنده به گرم اعمال کنیم قیمت مرغ گرم در بازار از ۲۰ هزار تومان عبور خواهد کرد.
 
کنترل نبض بازار گوشت مرغ با حذف دلالان نهاده دامی
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: اگر دست دلالان از بازار نهاده‌ها کوتاه شود به راحتی می‌توان قیمت گوشت مرغ را کنترل کرد.
 
دولت از تأمین نصفه نیمه نهاده هم ناتوان است
نائب رئیس کانون انجمن صنفی مرغ گوشتی با بیان اینکه بالا رفتن نرخ خوراک باعث افزایش قیمت گوشت مرغ در چند روز گذشته شده است، گفت: دولت از تأمین نصفه نیمه نهاده‌ها هم ناتوان است.
 
بلاتکلیفی دامداران با وعده‌های دولت
رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: دولت عنوان می‌کند تخصیص ارز به نهاده‌های دامی ‌را انجام داده است اما دامداران بلاتکلیف مانده‌اند.
 
بالا رفتن قیمت مرغ نتیجه عدم جوجه ریزی در استان‌های جنوبی است
مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی گفت: جوجه ریزی در استان مرکزی نسبت به مدت مشابه سال گذشته طبیعی است و حتی افزایش هم داشته و قطعا در آینده افزایش بیشتری خواهد داشت، اما به سبب عدم جوجه ریزی در استان‌های جنوبی، عرضه مرغ در کشور کاهش یافته است.
 
60 هزار میلیارد تومان یارانه نهاده‌های دامی به مردم نمی‌رسد
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان اعلام کرد: دولت توزیع دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی را در سال ۹۹ نصف کرده است.
 
پشت پرده گرانی خوراک دام و طیور
اوج گیری قیمت مرغ در بازار این روزها حاکی از دستکاری دلالان در بازار این کالای اساسی است.
 
بازار نهاده‌های دامی همچنان ملتهب است
حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۰ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان است.
 
انحصار در بازار شیر خشک
رییس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران گفت: صادرات شیر خشک ممکن است به ضرر چند نفر باشد اما در نهایت به سود صنعت دامپروری و فرآوری است. بنابراین نباید بنا برنظر برخی افراد صادرات شیر خشک متوقف شود.
 
صنعت مرغداری آذربایجان‌شرقی بیشترین تأثیر را از کرونا دیده است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: بیشترین تاثیر پذیری ناشی از ویروس کرونا در بخش کشاورزی، در پرورش مرغ و صنایع وابسته به صنعت مرغداری اتفاق افتاده است. اکبر فتحی با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا مرزهای کشور بر روی صادرات و واردات محصولات کشاورزی بسته شد، اظهار کرد: عدم واردات سه ماهه این نهاده‌ها در ایام کرونا موجب کاهش ظرفیت تولیدی کارخانجات تولید خوراک دام و طیور و یا در برخی موارد موجب تعطیلی فعالیت‌های تولید خوراک دام و طیور شد.
 
طعم دلار ۴۲۰۰ تومانی را رانت‌خواران و نورچشمی‌ها چشیدند
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: طعم دلار ۴۲۰۰ تومانی را رانت‌خواران و نورچشمی‌ها چشیدند و در مقابل سفره‌های مردم با همان ارز بازار آزاد فاکتور شده است. در این بین تنها دلالان بودند که پول‌های بادآورده را به جیب زدند. دولت هم که حضورش مدتهاست در زندگی اقتصادی مردم احساس نمی‌شود در حال ادامه دادن سیاست غلط اقتصادی خود است و ارز یارانه‌ای را با پر کردن جیب دلالان و رانت‌خواران حیف و میل می‌کند.
 
احتمال افزایش قیمت گوشت مرغ در روزهای آینده
مهدی یوسف خانی گفت: در حال حاضر قیمت نهادها بالا رفته و گنجاله و سویا با نرخ ۵۸۰۰ تومان و ذرت با نرخ ۲۸۰۰ تومان به بازار عرضه می شود که برای مرغدار صرفه اقتصادی ندارد، از طرف دیگر با افزایش صادرات احتمال افزایش قیمت گوشت مرغ در روزهای آینده وجود دارد.
 
شائبه توزیع رانت در تخصیص ارز برای واردات نهاده دامی
درحالی که بیش از ۴۰۰ شرکت واردکننده نهاده‌های دامی در حوزه واردات این کالاها فعال هستند، برگزاری جلسه با تعداد محدودی از واردکنندگان برای تخصیص ارز، اعتراضات زیادی را به دنبال داشته است.
 
ضربه مهلک کرونا بر صنعت طیور/مازاد تولید را صادر کنیم
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به ضربه مهلک کرونا بر صنعت طیور گفت: مازاد تولیدات این صنعت در خراسان جنوبی باید صادر شود.
 
بوقلمون صنعتی نو پا، اما سود آور
زنجیره تولید تا مصرف بوقلمون در استان کرمانشاه به عنوان پایلوت پروش بوقلمون در کشور در حال شکل گیری است.
 
نژاد آرین برای قطع وابستگی ها به سایر اجداد و مادری ها
بنابه گفته کارشناسان لاین آرین در صورت حمایت دولت برای عرضه در بازار، قادر است حداقل ۵۰ درصد نیاز مرغ اجداد و مرغ مادر زنجیره طیور کشور را تأمین کند، ولی تا امروز بیش از ۸۵ درصد بازارِ مرغ اجداد و مادری زنجیره طیور کشور در اختیار کشورهای خارجی است.
 
مشکلات، امان دامداران خراسان جنوبی را برید
صنعت دامداری در خراسان جنوبی از سالیان گذشته منبعی برای ارتزاق و اشتغال مردم به خصوص روستاییان بوده است. بنا بر آمار مسئولان بخش اعظمی از اشتغال خراسان جنوبی در حوزه های کشاورزی و دامداری است که در چند سال اخیر با مشکلاتی روبرو شده اند.
 
شکل سهمیه بندی در بازارگاه مورد تردید است
در این مصاحبه با آقای دکتر نبی پور بر روی مباحث مختلفی صحبت کردیم که مطالب زیر به صورت برجسته در صحبت هایمان مطرح گردید.
 
رانت در بازار نهاده های دامی
در حالی که صنعت دام و طیور کشور به دلیل نابسامانی در عرضه نهاده‌های دامی در آستانه یک چالش جدی قرار گرفته، واردکنندگان می‌گویند رانت‌جویی معدودی از واردکنندگان به این چالش دامن زده است.
 
آینده تاریک صنعت مرغداری
دبیر انجمن مرغداران استان اصفهان با اشاره به آینده تاریک صنعت مرغداری، گفت: به دلیل کمبود و نبود نهاده ها احتمال کاهش جوجه ریزی و تولید مرغ در کشور وجود دارد.
 
سامانه بازارگاه؛ جولانگاه دلالان
سامانه بازارگاه به جولانگاه دلالان بدل شده است.دلالان در حالی به این سامانه دسترسی دارند که تولیدکننده واقعی حتی نهاده مورد نیاز خود را هم نمی توانند از این سامانه تهیه کنند.
 
بررسی قیمت کارشناسی نهاده‌های دامی مرتبط با اقلام پروتئینی
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت: سازمان حمایت مکلف به بررسی قیمت کارشناسی نهاده‌های دامی مرتبط با اقلام پروتئینی شده است.
 
سه الزام قبل از حذف ارز 4200 تومانی از نهاده های صنعت
صنعت مرغداری کشور پس از نفت و پتروشیمی دومین صنعت از نظر حجم سرمایه گذاری و اشتغال در کشور است و در تامین اصلی ترین ماده پروتئینی کشور نقش آفرینی می‌کند. قیمت این کالا در مقایسه با بازارهای جهانی پایین و کیفیت مرغ‌های تولیدی از نقطه‌نظر لاشه و ارزش تغذیه‌ای بالاست، اما نابسامانی‌های صنعت به دلایل متعدد از جمله دخالت‌های بدون برنامه دولت در تمامی سطوح در قالب دیدگاه‌ها و
 
توزیع ارز واردات نهاده ها به صورت گزینشی و بدون ضابطه
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: واردات نهاده‌های دام و طیور مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی است، اما این ارز از سوی بانک مرکزی بسیار سخت و دشوار تخصیص پیدا می‌کند. نزدیک هشت ماه ۱،۵ میلیون تن جو و ذرت در بنادر رسوب کرده است.
 
سیاست ها مانع از رشد صنعت مرغداری ایران می گردد
صنعت مرغداری ایران سال هاست که درگیر چالش ها و موانع پیش روست. از آغاز تحریم ها در سال 2012 میلادی، بخش مرغداری آسیب بیشتری دیده است. تحریم ها منجر به افزایش بیشتر بهای نهاده ها و نوسانات قیمت در بازار مصرف کننده شد. با اینحال، صنعت خودش را با وضعیت انطباق داد در حال حاضر کشور در هر دو بخش مرغ و تخم مرغ مستقل و خودکفا است و بیشترین تولید را در منطقۀ خاورمیانه دارد.
 
تداوم مشکل تامین وتوزیع نهاده‌های دامی
مشکلات تامین و توزیع نهاده های دامی همچنان پابرجاست و تولیدکنندگان درباره وضعیت تولید محصولات پروتئینی در ماه های آینده هشدار می دهند.
 
حرکت خوب وزیر در دخیل نمودن بخش خصوصی
شاید بتوان گفت که دکتر خاوازی - وزیر جهادکشاورزی - شعار توجه به بخش خصوصی را جدی گرفته و متوجه شده است که حضور این بخش در کنار بدنه دولت و وزارت خانه می تواند وی را به عنوان حامی و متولی تولید بخش کشاورزی موفق تر نشان دهد و مسیر را برای رسیدن به اهداف اصلی انتخاب وی برای این صندلی سرعت بخشد.
 
پای دولت از سر صنعت مرغداری برداشته شود
علی تقی خانی استاد دانشگاه و تحلیل گر اقتصادی و برنامه ریزی گفت: با توجه به حجم گسترده عملیات بازرگانی کشاورزی، وزارت صمت نیز مشترک با جهاد کشاورزی می تواند به حل مشکلات بازاریابی و تنظیم بازار کمک کند.
 
همکاری وزارت صمت با جهاد کشاورزی چگونه به بازاریابی و تنظیم بازار کمک خواهد کرد؟
علی تقی خانی استاد دانشگاه و تحلیل گر اقتصادی و برنامه ریزی گفت: با توجه به حجم گسترده عملیات بازرگانی کشاورزی، وزارت صمت نیز مشترک با جهاد کشاورزی می تواند به حل مشکلات بازاریابی و تنظیم بازار کمک کند.
 
هشدار به دولت درباره وضعیت بد صنعت مرغداری
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با هشدار به دولت گفت:‌وضعیت صنعت مرغداری خوب نیست و اگر به فکر نباشد مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد.
 
۴۰ درصد نهاده‌ های دامی، سنتی تولید می‌شوند
مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان، ارزش واردات نهاده‌های دامی تولید خوراک دام را بیش از ۴.۵ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: بیش از ۴۰۰ میلیون دلار ارز صرف واردات انواع ویتامین‌ها، مکمل‌ها و مواد افزودنی خوراک دام، طیور و آبزیان می‌شود.
 
ماجرای گوشت‌های برزیلی با تاریخ مصرف محدود/ بازار سیاه خوراک دام را نفی نمی‌کنم
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با بیان اینکه طبق «آیین‌نامه ذخیره استراتژیک» موظف هستیم گوشت وارداتی یخ‌زده که دو ماه از تاریخ مصرفش مانده را به بازار تزریق کنیم، گفت: وجود بازار سیاه در نهاده‌ها را نفی نمی‌کنم اما میزانش به حدی کم است که در تولید تاثیر منفی ندارد.
 
نمودار میانگین قیمت مرغ زنده در یک ماه گذشته
بازار قیمت گوشت مرغ هر چند شکل صعودی گرفته است اما واقعیت این است که در مشکلات اخیر صنعت مرغداری که نقطه پیک خود قرار گرفته است متاسفانه قامت صنعت مرغداری خمیده شد و ضرر میلیاردی این صنعت حتی با قیمت های فعلی هم جبران نخواهد شد.
 
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com