اختلاف قیمت به جیب دلالان می‌رود
مرغداران می گویند هر کیلو مرغ زنده را با نرخ ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان عرضه می کنند، اما قیمت بازار در شرایطی که تا حدودی تعدیل شده کیلویی ۳۲ هزار تومان است، این اختلاف قیمتی این روزها به جیب واسطه‌گران و دلالان مرغ می‌رود.
 
پائیز فصل صادرات نیست
رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی تهران از ثبات قیمت گوشت قرمز در یک ماه گذشته خبرداد.
 
ستاد تنظیم بازار نرخ مصوبه مرغ را اعلام نکرده است
دبیر انجمن تولیدکنندگان زنجیره‌ای گوشت مرغ گفت: به صورت کتبی و رسمی نرخ مرغ اعلام نشده است و فقط در رسانه‌ها طی مصاحبه‌هایی نرخ جدید مرغ را اعلام کرده اند در حالی که روند قیمت‌گذاری توسط ستاد تنظیم بازار و اعلام کتبی صورت نگرفته است.
 
گنبدکاووس نیاز به کشتارگاه طیور دارد
مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس واقع در شرق استان گلستان از فعالیت ۱۸۱ واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت تولید سالانه ۶۶ هزار تن گوشت در این شهرستان خبر داد و گفت که گنبدکاووس نیاز به احداث کشتارگاه طیور دارد.
 
تکلیف تامین ذرت مرغدارانی که از اول مهر تاکنون جوجه ریزی کرده اند چیست؟
مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: برای مرغدارانی که تا ۱۱ مهر جوجه ریزی کرده اند حواله کنجاله سویا و برای آن دسته از مرغدارانی که تا ۳۱ شهریور ماه جوجه ریزی کرده اند حواله ذرت در سامانه بازارگاه صادر شده است. ولی سوال اینجاست که تکلیف تامین ذرت مرغدارانی که از اول مهر تاکنون جوجه ریزی کرده اند، چیست؟
 
ساماندهی بازار نهاده‌ های دامی با حذف ارز ۴۲۰۰تومانی
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی، رانت وسیعی به برخی از دلالان رسید، افسار بازار به دست آنها افتاد و قیمت‌های امروز کالاهای اساسی و نوسان قیمت‌ها و نابسامانی بازار نهاده‌ها از نتایج توزیع این نوع ارز است که با حذف آن شرایط بازار نهاده‌های دامی می‌تواند بهتر شود.
 
تعیین نرخ مصوب برای محصولات پروتئینی هیچ سندیتی ندارد
یک مقام مسئول با بیان اینکه سازمان راهداری اخذ مبلغ بیشتر از نرخ مصوب را برای حمل نهاده های دامی تایید کرده است،گفت: با این وضعیت، تعیین نرخ مصوب برای محصولات پروتئینی هیچ سندیتی ندارد.
 
علت اصلی افزایش قیمت نهاده‌های دامی چیست؟
با وجود تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی در سال گذشته، شاهد چالش‌های فروانی در حوزه تامین و قیمت‌گذاری این نهاده‌ها و تاثیرات منفی آن بر بازار محصولات دامی در کشور بودیم؛ با بررسی دلایل شکل‌گیری این مشکلات می‌توان راهکاری مناسب برای حمایت همزمان از تولیدکننده و مصرف کننده ارائه داد.
 
پیشنهاد تهاتر دام زنده با نهاده‌ را به وزارت کشاورزی دادیم
رئیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور اظهار داشت: در سال جاری با توجه به شرایط کرونایی و کاهش مصرف، بیشتر دام پرواری زمستان ۹۹ و نیمه نخست سال جاری دست دامدار مانده و باعث شده که دام چربی بگیرد. بطوریکه در حال حاضر نزدیک به ۷ میلیون راس گوسفند چربی‌گرفته و ۲۰۰ هزار راس گوساله بالای ۸۰۰ کیلوگرم داریم که دست تولیدکننده مانده است.
 
انحصارگرایی ها در حمل نهاده های دامی
چالش تأمین نهاده‌های دامی برای واحدهای تولیدی خوراک دام و فعالان حوزه دام و طیور، این بار با افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل رُخ نموده است. این موضوع، محور بحث هشتاد و چهارمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی نیز بود.
 
۵دلیل افزایش قیمت تخم مرغ / مرغداران روزانه بیش از ۱۶میلیارد تومان ضرر می‌ کنند
در یک ماه اخیر قیمت تخم‌مرغ افزایش قابل توجه‌ای داشته است به نحوی که قیمت هر عدد به طور متوسط به ۱۷۰۰ تومان رسیده است، به عبارت دیگر درحال‌حاضر هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ عددی بیش از ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
 
پست مرغ نظارت است یا کسب درآمد ؟
اخیراً طرحی مطرح شده که ظاهراً هدف از آن، رصد و پایش در توزیع گوشت مرغ می باشد بر اساس این طرح که مجری آن سازمان پست کشور می باشد این نظارت مبلغ ۱۰۰ تومان به قیمت هر کیلو گوشت مرغ اضافه می شود که بایستی توسط مصرف کننده پرداخت گردد.
 
نیازی به واردات گوشت نداریم
مدیر عامل اتحادیه دام گفت: با حمایت از تولید داخل، دام زنده و گوشت به قیمت منطقی به دست مصرف کننده می‌رسد و نیازی به واردات نیست.
 
تصمیم گیری بدون حضور تشکل‌ها و اتحادیه‌های مرتبط ممنوع
وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه قیمت گذاری دستوری را قبول ندارم، گفت: تصمیم گیری بدون حضور تشکل‌ها و اتحادیه‌های بخش کشاورزی ممنوع است و به صلاح کشور نیست.
 
مرغداران در اندیشه خاتمه فعالیت تولیدی
مشاور عالی هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور از افزایش قیمت هر قطعه جوجه یکروزه به ۱۰ هزار تومان خبر داد و گفت: این قیمت ۵ هزار و ۸۰۰ تومان بیش از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار است.
 
راهکارهای چهارگانه برای ساماندهی بازار نهاده‌های دامی
عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: با ۴ راهکار می‌توان مشکلات بازار نهاده‌های دامی را برطرف و این بازار را ساماندهی کرد.
 
راهکار بخش خصوصی برای حل چالش بازار نهاده های دامی
یک مقام مسئول با بیان اینکه اولین گام در حل چالش نهاده های دامی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است، گفت: باید دید در متمم بودجه که از سوی‌دولت به مجلس ارائه می‌شود این سیاست ادامه می یابد یا خیر.
 
ده تا پانزده درصد قیمت تمام شده تخم مرغ کرایه حمل و نقل است
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: کرایه حمل و نقل بسیار بالا رفته است. ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت تمام شده تخم مرغ کرایه حمل و نقل است.
 
ادامه بحران جوجه یک روزه تخمگذار
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه کمبود جوجه یک روزه تخم گذار همچنان وجود دارد، گفت: قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری به ١٧٣٠٠ تومان رسیده است.
 
مشکل مرغ در توزیع است، نه تولید
مدیرکل دفتر امور طیور وزارت جهاد کشاورزی گفت: هر ماه حدود ۱۱۵ تا ۱۱۷ میلیون و حتی تا ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت می گیرد و هیچ کمبودی در تولید وجود ندارد.
 
کاهش و گرانی تولید حاصل برنامه ریزی اشتباه دولت روحانی
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی اشتباه دولت روحانی باعث کاهش تولید روزانه ۵۰۰ تن تخم مرغ و گرانی آن شد، گفت: مسئولان دولت قبل همه چیز را به تحریم ربط می‌دادند، در حالی که جوجه، ذرت و سویا جزء اقلام تحریمی نبود و کشور هم مشکلی در تأمین نهاده نداشت، اما مدیران عزمی برای حل مشکلات نداشتند.
 
شرط بازگشت تعادل به بازار مرغ اصلاح قیمت است
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی استان کرمانشاه تنها شرط رسیدن بازار مرغ به تعادل را اصلاح قیمت مرغ عنوان کرد.
 
قیمت جوجه یکروزه به ۹ هزار تومان رسید
محمد علی کمالی سروستانی مشاور ارشد اتحادیه مرغداران گوشتی، از کمبود عرضه مرغ در بازار خبر داد و گفت: با توجه به فصل گرما، تولیدات در مناطق شمالی کشور که مرغ به تهران ارسال می کنند، کاهش پیدا کرده است، از این رو کارگروه تنظیم بازار و استانداری های استان های شمالی به این موضوع ورود کردند که در نهایت محدودیت های در ارتباط با ارسال مرغ منجر به کاهش عرضه شده است.
 
صنعت طیور چگونه می‌تواند از بحران خارج شود
استاد ژنتیک و اصلاح نژاد گروه دامپروری دانشگاه تهران با اشاره به چالش صنعت طیور کشور، ۱۱ راهکار را به دولت سیزدهم برای خروج از بحران فعلی پیشنهاد کرد.
 
جزئیات واردات مرغ
بعد از آنکه در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ بازار مرغ دچار نوسان شدید شده و تا ۱۲۰ درصد هم افزایش قیمت داشت، دولت برای تامین ذخائر و تنظیم مصوباتی در رابطه با واردات مرغ با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومان داشت، این در حالی است که از مدت‌ها قبل مرغ از لیست ارز ترجیحی کنار رفته و واردات آن با ارز نیمایی صورت می‌گرفت.
 
گفتاردرمانی برای حل مشکل دامداران
با وجود آن که از ابتدای تیرماه شاهد بروز اعتراضات دامداران در سراسر کشور، ناشی از نبود علوفه و مشکلات در نگهداری دام بودیم که برای حل آن مصوبه افزایش قیمت شیر خام ابلاغ شد، اما به نظر می‌رسد این مصوبات فقط روی کاغذ است و به وعده‌های بی‌عمل تبدیل شده است.
 
راهکارهای حل مشکلات صنعت دام وطیور در دولت سیزدهم
رئیس اتحادیه دام سبک کشور با اشاره به اینکه دولت سیزدهم قادر نخواهد بود طی مدتی کوتاه مشکلات بخش کشاورزی را حل کند، ضمن ارائه راهکارهایی گفت: برای حل این چالش ها به اجماع نیاز داریم.
 
چوب بی‌تدبیری بر سر مرغداری‌های یزد
استان یزد از کم‌ مشکل‌ترین استان‌ها در زمینه تولید گوشت مرغ است اما اگر نحوه توزیع نهاده‌های دامی به همین شکل پیش برود، به زودی بحران کمبود مرغ را در یزد شاهد خواهیم بود.
 

بیشتر

Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com